انواع کارت ویزیت

انواع کارت ویزیت | انواع چاپ کارت ویزیت

انواع کارت ویزیت و انواع چاپ کارت ویزیت :

سلفون براق

دوست گرامی این نوع کارت برای مصارف گوناگون از جمله مواردی که در طرح آنها رنگ های شاد و هایلایت بکار برده شده و کاربر می خواهد فضایی صمیمی تر و فانتزی تر از همیشه با مخاطب خود داشته باشد کاربرد دارد. چرا که روکش براق این کارت سبب درخشندگی و شارپی بیشتر رنگ ها یا حتی زمینه سفید کارت شما خواهد شد. کاغذ کارت سلفون براق 300 گرم بوده که با روکش سلفون براق پوشیده می شود. این روکش یک لایه ی نایلونی بسیار نازک (چند میکرونی) است که بعد از چاپ روی کاغذ کشیده شده و علاوه بر زیباتر کردن طرح سبب محافظت کارت شما در برابر نفوذ آب و سایر نامطلوب ها خواهد شد؛ دقت کنید که این کارت قابل انعطاف بوده و با جنس لمینت تفاوت دارد؛ راستی دو نوع سلفون داریم:سلفون مات و براق و اندازه این کارت بعد از مرحله برش 8.5 در 4.8 سانتی متر خواهد بود.

گلاسه یووی

معمول ترین و معمولی ترین کارت ویزیت و به عبارتی دیگر اولین جنس کارت ویزیتی که در کشور ما مورد استفاده قرار گرفت گلاسه یووی بود؛ این کارت جهت مصارف معمولی و البته فراوانی کاربرد دارد و اگر به دنبال هزینه مناسب جهت تیراژ بالا می باشید پیسنهاد می کنیم به سراغ این کارت بروید؛ کارت گلاسه یووی به دلیل روکش براقی که دارد سبب درخشندگی رنگ های کارت شما خواهد شد. طرح شما بر روی کاغذ 300 گرم گلاسه چاپ شده و توسط پودر یووی روکش می شود. البته باید گفت که این روکش جنبه ظاهری داشته و از پاره نشدن کارت شما محافظت نمی کند.

کتان آلمان

لمس تار و پود و الیاف طبیعی کاغذ که حسی اصیل بهمراه دارد. کارتی که یکی از پرتیراژترین و محبوب ترین ها محسوب می شود و بیانگر اعتماد، سادگی، صداقت و قدمت بوده و اکثر کسب و کارهایی که با اصالت هستند از این کارت شیک و نفیس استفاده میکنند. کارت کتان آلمان دارای بافتی راه راه یا شطرنجی (بسته به نوع کاغذ) می باشد که سبب زیبایی این جنس شده و بخاطر این ویژگی نمی توان بر روی آن روکش لحاظ کرد و البته اینکار از کیفیت و زیبایی آن خواهد کاست. نکته ی مهم برای استفاده از کارت کتان این است که طرح شما می بایست بسیار ساده و با زمینه سفید باشد چرا که تمام زیبایی کارت های کتان به سادگی آن است و به دلیل بافتی که دارد نمی توان رنگ های پرحجم و تمپلات بکار برد. در واقع با یک لوگوی حرفه ای، چیدمان مناسب متون و استفاده از یک فونت زیبا صاحب کارتی می شوید که پله ای از برندینگ خود را با موفقیت پشت سر گذاشته اید. این کارت در دو اندازه ی 8.5 در 4.8 سانتی متر و 8.5 در 5.5 سانتی متر چاپ می گردد.

سلفون مات

برخي عقيده دارند مات بودن يك كارت نشانه باکلاس بودن كسب و كار است؛ بايد بگوييم اين عقيده تا حدودي درست است و بهتر است اينطور اصلاح كنيم كه مات بودن كارت ويزيت، كار و طرح شما را چه از لحاظ رنگبندي و بصري و چه از لحاظ فرايند كاري سنگين تر و جدي تر ارايه ميكند؛ در واقع وقتي يك كارت ويزيت سلفون مات را نگاه ميكنيم رنگها محكمتر و قاطعانه تر ديده مي شوند؛ اينجاست كه احساس ميكنيد با يك جنتلمن طرف هستيد!!! كارت ويزيت سلفون مات تركيبي از كاغذ ٣٠٠ گرم گلاسه هست كه بعد از چاپ، سلفون مات روي طرح شما كشيده مي شود و سبب محافظت کارت شما در برابر نفوذ آب و سایر نامطلوب ها خواهد شد؛ دقت کنید که این کارت قابل انعطاف بوده و با جنس لمینت تفاوت دارد؛ راستی دو نوع سلفون داریم: سلفون مات و براق و اندازه این کارت بعد از مرحله برش 8.5 در 4.8 سانتی متر خواهد بود.

به كارتهاي عابربانكي يا كارتهاي تلفني شهرت دارند! ضخامت و گوشه گرد بودن نيز از ويژگي هاي بارز اين نوع كارت محسوب مي شود؛ کارت لمينت با روکش براق جزو گروه كارتهاي همه پسند است و در تمامي حوزه هاي كاري مورد استفاده قرار ميگيرد و تا مدتها شریک و همراه کیف ویزیت مشتری شما خواهد بود. روکش براق این جنس، باعث جذابیت و درخشندگی بیشتر رنگ ها خواهد شد و در واقع فضایی دوستانه تر و صمیمی تر ایجاد می کند. در این جنس طرح شما بر روي كاغذ ٣٠٠ گرم گلاسه چاپ شده و سپس ورق ضخيم لمينت براق روي كاغذ كشيده مي شود كه مانع از شكنندگي كارت شما خواهد شد و در نهايت نيز كارتها توسط قالب دورگيري و بصورت گوشه گرد تحويل شما خواهند شد.

کتان پلاستیک

کارت کتان آلمان به دلیل بافتی که دارد جهت چاپ رنگ های پر و تمپلات مناسب نبوده و زیبایی این کارت ها نیز به سادگی آنهاست؛ اما در بسیاری موارد نیز به دلیل اصول برندینگ و استانداردهای سازمانی حتما باید از رنگ در زمینه در طراحی استفاده گردد. کارت کتان پلاستیک با ویژگی خاصی که دارد این مشکل را برطرف نموده و دیگر نیازی نیست طرح خود را تغییر یا اصلاح کنید. این جنس دارای حالتی تقریبا پلاستیکی (البته پلاستیک نیست و کاملا کاغذی است) و تار و پود بهم پیوسته می باشد که سبب می گردد رنگ های تمپلات بسیار با کیفیت و با شارپنس بالا بر روی کاغذ چاپ شوند؛ کتان پلاستیک یک کارت کاملا مدرن و خاص می باشد که اکثر شرکت ها و برندهایی که دنبال یک کارت جوان پسند و اسپورت هستند از این کارت استفاده می نمایند. این کارت در دو اندازه ی 8.5 در 4.8 سانتی متر و 8.5 در 5.5 سانتی متر چاپ می گردد.

لمینت براق مربع

به عنوان کارت های فانتزی و در کسب و کارهای مدرن و نو کاربرد دارد که با شکل و ظاهر تقریبا مینیمالی اش ارتباطی دوستانه با مخاطب شما خواهد داشت و فضایی خارج از چارچوب های خشک و اداری را با مخاطبان ایجاد می کند. موارد مصرف این کارت ها بسیار گسترده و نامحدود است که با یک ایده ی خیلی خوب می توانید کارتی کاملا پرفکت داشته باشید. در این جنس در واقع کارت لمینت براق بصورت مربعی و گوشه گرد برش داده می شود و اندازه آن بعد از مرحله ی قالب 5.5 در 5.1 سانتی متر خواهد بود.

لمینت مات

به كارتهاي عابربانكي يا كارتهاي تلفني شهرت دارند! ضخامت و گوشه گرد بودن نيز از ويژگيهاي بارز اين نوع كارت محسوب مي شود؛ کارت لمينت با روکش مات جزو گروه كارتهاي همه پسند است و در تمامي حوزه هاي كاري مورد استفاده قرار ميگيرد و تا مدتها شریک و همراه کیف ویزیت مشتری شما خواهد بود. روکش مات این جنس از کارت های کاردینا، كار و طرح شما را چه از لحاظ رنگبندي و بصري و چه از لحاظ فرايند كاري سنگين تر و جدي تر ارايه ميكند و بر زیبایی و ارزندگی این جنس می افزاید. در این جنس طرح شما بر روي كاغذ ٣٠٠ گرم گلاسه چاپ شده و سپس ورق ضخيم لمينت مات روي كاغذ كشيده ميشود كه مانع از شكنندگي كارت شما خواهد شد و در نهايت نيز كارتها توسط قالب دورگيري و بصورت گوشه گرد تحويل شما خواهند شد.

لمینت مات مربع

به عنوان کارت های فانتزی و در کسب و کارهای مدرن و نو کاربرد دارد که با شکل و ظاهر تقریبا مینیمالی اش ارتباطی دوستانه با مخاطب شما خواهد داشت و فضایی خارج از چارچوب های خشک و اداری را با مخاطبان ایجاد می کند. موارد مصرف این کارت ها بسیار گسترده و نامحدود است که با یک ایده ی خیلی خوب می توانید کارتی کاملا پرفکت داشته باشید. در این جنس در واقع کارت لمینت مات بصورت مربعی و گوشه گرد برش داده می شود و اندازه آن بعد از مرحله ی قالب 5.5 در 5.1 سانتی متر خواهد بود.

لمینت براق ویزیتی

لمینت براق ویزیتی همان لمینت براق معمولی می باشد و تفاوت اینها فقط در اندازه ی هم می باشد و از هر نظر شبیه هم هستند؛ درواقع یکی به عنوان برادر بزرگتر و دیگری برادر کوچکتر.گاهی اوقات دنبال کارت ویزیتی هستیم که اندازه ی آن عابربانکی یعنی 8.5 در 5.5 سانتی متر نباشد تا بتوان به راحتی تعدادی را در یک کیف کارت ویزیت کوچک جا داد یا اینکه طرح کارت یا عنوان شغلی شما طوریست که باید از جنس هایی با برجستگی یا طلاکوب استفاده کنیم و در کنار اینها اندازه ی کارت هم در زیبایی نهایی ویزیت تاثیر دارد. به شما پیشنهاد میکنیم سراغ جنس های ویزیتی بروید. اندازه ی کارت های ویزیتی 8.5 در 4.8 سانتی متر و مشخصه ی آنها واژه ی “ویزیتی” در انتهای نام کارت ویزیت ها می باشد.

لمینت براق طلاکوب

جنس لمینت یکی از کارت های محبوب و بسیار مورد استفاده می باشد که اکثر صاحبان مشاغل با آن سر و کار دارند. حال اگر این جنس با ورق طلا تلفیق گردد با یک کارت نفیس و ارزشمند روبرو خواهیم شد که برند شما را از دیگر رقیبانتان متمایز خواهد ساخت. کافیست در طرح خود یک بافت یا لوگوی زیبا داشته باشید و آنها را طلاکوب کنید و منتظر عکس العمل بیننده این کارت شوید. این کارت همان لمینت براق است که طرح شما روی کاغذ ٣٠٠ گرم گلاسه چاپ و قسمت های دلخواه شما مانند لوگو، نوشته ها و بافت استفاده شده در طرح با ورق های طلایی طلاکوب شده و سپس روکش لمینت مات بر روی آن کشیده شده و گوشه های کارت نیز لب گرد می شود. اندازه این کارت بعد از مرحله برش 8.5 در 5.5 سانتی متر خواهد بود.

لمینت برجسته

در واقع همان جنس لمینت مات است با این تفاوت که می توانید نسبت به ایده ای که در ذهن دارید برخی قسمت های کارت مثلا لوگوی شرکتتان را برجسته کنید؛ این نوع کارت در واقع تلفیقی از ماتی و براقی است که با توجه به طرح مورد استفاده شما در نوع خود بی نظیر است و می توانید با ایجاد برجستگی در برخی قسمت های کارت نظر بیننده را جلب نمائید؛ در این نوع کارت طرح شما بر روی کاغذ 300 گرم گلاسه چاپ و روکش لمینت مات کشیده می شود و بعد از این مرحله لوگو، متن و یا بافت استفاده شده در طرح توسط ماده یووی برجسته می گردد. اندازه این کارت بعد از مرحله برش

لمینت مات طلاکوب

جنس لمینت یکی از کارت های محبوب و بسیار مورد استفاده می باشد که اکثر صاحبان مشاغل با آن سر و کار دارند. حال اگر این جنس با ورق طلا تلفیق گردد با یک کارت نفیس و ارزشمند روبرو خواهیم شد که برند شما را از دیگر رقیبانتان متمایز خواهد ساخت. کافیست در طرح خود یک بافت یا لوگوی زیبا داشته باشید و آنها را طلاکوب کنید و منتظر عکس العمل بیننده این کارت شوید. این کارت همان لمینت مات است که طرح شما روی کاغذ ٣٠٠ گرم گلاسه چاپ و قسمت های دلخواه شما مانند لوگو، نوشته ها و بافت استفاده شده در طرح با ورق های طلایی طلاکوب شده و سپس روکش لمینت مات بر روی آن کشیده شده و گوشه های کارت نیز لب گرد می شود. اندازه این کارت بعد از مرحله برش 8.5 در 5.5 سانتی متر خواهد بود.

لمینت برجسته ویزیتی

لمینت برجسته ویزیتی همان لمینت برجسته بوده و تفاوتشان فقط در اندازه ی هم می باشد و از هر نظر شبیه هم هستند؛ بسیاری از مشتریان دنبال کارتی هستند که همچون لمینت محکم و مقاوم بوده ولی اندازه آن مانند کارت عابربانک یعنی 8.5 در 5.5 سانتی متر نباشد. به شما پیشنهاد میکنیم سراغ جنس های ویزیتی بروید. اندازه ی کارت های ویزیتی 8.5 در 4.8 سانتی متر و مشخصه ی آنها واژه ی “ویزیتی” در انتهای نام کارت ها می باشد.

لمینت برجسته مربع

این جنس کارت لمینت مات مربع می باشد با این تغییر که لوگو، نوشته ها و هر قسمتی که مدنظر و دلخواه شما هست برجسته شده و گوشه ی کارت نیز بصورت گرد برش داده می شود و اندازه آن بعد از مرحله ی قالب 5.5 در 5.1 سانتی متر خواهد بود. لمینت برجسته مربع به عنوان کارت فانتزی و در کسب و کارهای مدرن و نو کاربرد دارد که با شکل و ظاهر تقریبا مینیمالی اش ارتباطی دوستانه با مخاطب برقرار می کند.

لمینت طلاکوب مربع (برجسته)

کارتهای مربعی همیشه یک حس دوستانه و رابطه ای خارج از چارچوب های خشک و اداری را با مخاطبان برقرار می کنند. به عبارت دیگر این کارت ها مدرن و امروزی هستند و فضایی فانتزی تر را از کسب و کار شما در ذهن مشتری به تصویر می کشند. موارد مصرف این کارت ها بسیار گسترده و نامحدود است که با یک ایده ی خیلی خوب می توانید کارتی کاملا پرفکت داشته باشید. لمینت طلاکوب مربع هم جزو این دسته از کارتهاست که علاوه بر ویژگی مربع بودن و روکش لمینت از مزیت طلاکوب بودن نیز برخوردار هستند و یک محصول شکیل و خاص در دستان شما خواهد بود. این کارت همان کارت لمینت مات طلاکوب است که بصورت مربعی و گوشه گرد برش داده می شود و اندازه آن بعد از مرحله ی قالب 5.5 در 5.1 سانتی متر خواهد بود.

لمینت برجسته طلاکوب

کارت های لمینت برجسته و لمینت طلاکوب جزو جنس هایی هستند که با یک طرح حرفه ای میتوانید یک کارت ویزیت بسیار زیبا و ارزشمند داشته باشید ولی گاهی اوقات بسیاری از صاحبان کسب و کارها علاقه مند هستند که تلفیقی از برجستگی چشمگیر و تلالو ورق طلا را در کنار هم داشته و با این ترکیب یک کارت ویزیت منحصر به فرد ارائه نمایند. اینجاست که ما کارت لمینت برجسته طلاکوب را به شما دوست عزیز پیشنهاد می کنیم. در این کارت طرح شما پس از چاپ بر روی کاغذ 300 گرم گلاسه در مرحله طلاکوب قرار می گیرد و پس از فرآیند طلاکوب بر روی قسمتهای دلخواه شما، وارد مرحله لمینت کشی شده و برجستگی های مورد نظر سفارش دهنده نیز اعمال می گردد و کارت ویزیت شما در نهایت دور گرد خواهد بود.حال می توانید با خیال راحت و تضمین 100 درصد از طرف ما به بیزنس حرفه ای خود بپردازید. سایز این مدل از کارت ها 8.5 در 5.5 سانتی متر می باشد.

لمینت مخملی برجسته مربع

همان کارت لمینت مخملی برجسته می باشد با این تفاوت که پس از مراحل چاپ، روکش مخملی و برجستگی موضعی (یووی) بصورت مربعی برش داده می شود و اندازه ی این کارت 5.1 در 5.5 سانتی متر می باشد. کارت های مربع به دلیل شکل فانتزی و مینیمالی که دارند مورد پسند مخاطبان جوان شما قرار خواهند گرفت.

لمینت مخملی برجسته

لمس تلفیقی از لطافت کارت های مخملی، استحکام کارت لمینت و زیبایی برجستگی موضعی… لمینت مخملی برجسته جزو کارت های پرمخاطب کاردینا بوده و برای انواع کسب و کارهای صاحب نام کاربرد دارد. این کارت با روکش مخملی اش رنگ ها را شاعرانه تر و گرم تر جلوه بخشیده و برجستگی دلخواه شما هرآنچه که برای شناسنامه کوچک حقوقی تان نیاز دارید به ارمغان خواهد آورد. لمینت مخملی برجسته به خاطر ویژگی لمینت بودنش نسبت به بقیه کارت ها ضخیم تر و محکم تر است و در برابر آسیب های فیزیکی هم مقاومت بیشتری دارد. پس پیشنهاد میکنیم اگر هم دنبال زیبایی و هم استحکام هستید از این جنس استفاده نمائید. اندازه این کارت پس از مرحله قالب 8.5 در 5.5 سانتی متر می باشد.

سلفون مات برجسته

در واقع همان جنس سلفون مات است با این تفاوت که می توانید نسبت به ایده ای که در سر دارید برخی قسمت های کارت مثلا لوگوی شرکتتان را برجسته کنید؛ این نوع کارت در واقع تلفیقی از ماتی و براقی است که با توجه به طرح مورد استفاده شما در نوع خود بی نظیر است و با ایجاد برجستگی در برخی قسمت های کارت نظر بیننده را جلب نمائید؛ در این نوع کارت طرح شما بر روی کاغذ 300 گرم گلاسه چاپ و روکش سلفون کشیده می شود و بعد از این مرحله لوگو، متن و یا بافت استفاده شده در طرح توسط ماده یووی برجسته می گردد. اندازه این کارت بعد از مرحله برش 8.5 در 5.5

سلفون مات دورگرد

این کارت در واقع همان جنس سلفون مات است که فقط گوشه های کارت بصورت لب گرد برش داده میشود. كارت ويزيت سلفون مات دورگرد تركيبي از كاغذ ٣٠٠ گرم گلاسه است كه بعد از چاپ، سلفون مات روي طرح كشيده مي شود و سپس گوشه های کارت بصورت لب گرد برش داده می شود؛ دقت کنید که این کارت قابل انعطاف بوده و با جنس لمینت تفاوت دارد؛ اندازه این کارت بعد از مرحله برش 8.5 در 5.5 سانتی متر خواهد بود.

سلفون مخملی

کارتی همچون برگ های مخملین گل که نوازشش حسی خاص و بی نظیر دارد؛ حسی که متمایز بودن و بی رقیب بودن را به تصویر خواهد کشید؛کارت ویزیتی پر از احساس و آرامش و در عین حال مملو از هیجان و لطافت بی مثال. کسب و کارها و برندهایی که به دنبال تسخیر ذهن مشتریان بوده و میخواهند اعتماد و لطافت را به مخاطبان خود هدیه دهند از این کارت خاص استفاده می نمایند. در کارت سلفون مات مخملی از کاغذ 300 گرم گلاسه استفاده می شود و پس از چاپ، روکش نرم و مخملی بر روی کارت کشیده می شود. البته سلفون مخملی مانند سلفون مات یا براق به عنوان محافظ کاربرد نداشته و بیشتر جنبه زیبایی دارد. این کارت ها برای برندهایی که لطافت و آرامش جزئی از هویت سازمانی آنهاست مورد استفاده است. اندازه این کارت بعد از مرحله برش 8.5 در 4.8 سانتی متر خواهد بود.

سلفون مات طلاکوب

رنگ طلایی جزو لوکس ترین رنگ ها به حساب می آید و نماد قدرت و بزرگی است. در گذشته هم از این رنگ در کتیبه های پادشاهان استفاده می شد. کارت سلفون مات طلاکوب نیز برای کسانی پیشنهاد می شود که که در کسب و کارشان حرفه ای هستند و می خواهند کتیبه ای شاهانه ارائه دهند؛ این کارت همان سلفون مات است که طرح شما روی کاغذ ٣٠٠ گرم گلاسه چاپ و قسمت های دلخواه شما مانند لوگو، نوشته ها و بافت استفاده شده در طرح با ورق های طلایی طلاکوب شده و سپس روکش سلفون مات بر روی آن کشیده شده و گوشه های کارت نیز لب گرد می شود.

سلفون مخملی برجسته

کارت ویزیت های مخملی به تنهایی از زیبایی بی نظیری برخوردار هستند و حال آنکه اگر ویژگی برجسته بودن آرم یا متون هم به آن اضافه گردد این زیبایی دوچندان خواهد شد و کارت ویزیتی حرفه ای و متمایز خواهید داشت. کارت ویزیت سلفون مخملی برجسته تلفیقی از کاغذ 300 گرم گلاسه، سلفون مخملی، برجستگی یووی موضعی و گوشه های گرد می باشد و اندازه این کارت بعد از مرحله قالب 8.5 در 5.5 سانتی متر خواهد بود.

سلفون مخملی دورگرد

یک کارت ویزیت چشمگیر و خاص می تواند برای برند شما هویت بیافریند و جایگاهی ویژه در نظر مخاطبتان ایجاد کند. کارتی همچون برگ های مخملین گل که نوازشش حسی خاص و بی نظیر دارد؛ این کارت ها برای برندهایی که لطافت و آرامش جزئی از هویت سازمانی آنهاست مورد استفاده است. کارت سلفون مخملی دور گرد همان سلفون مخملی می باشد و فقط گوشه های کارت پس از روکش مخملی دورگرد می شود. اندازه این کارت بعد از مرحله برش 8.5 در 5.5 سانتی متر خواهد بود.

سلفون مخملی طلاکوب

کارت ویزیتی شاهانه با روکش سلفون مخملی همراه با ورقی از طلا که لوگوی شرکت و برند شما بر روی آن نقش بسته تا حسی بسیار لذت بخش را در ذهن مشتری به ارمغان آورد. این جنس جزو کارت ویزیت های بسیار لوکس و پرکاربرد است که مطمعنا تاثیر بسزایی در برندینگ کمپانی شما خواهد داشت. کارت سلفون مخملی طلاکوب به دلیل روکش مخملینی که دارد رنگ ها را نرم و بسیار گرمتر از همیشه جلوه می دهد و طلاکوب بودن آرم و یا بافت سازمانی شما ارزش بصری این کارت را دوچندان خواهد کرد. توجه کنید که زمینه کاربرد این کارت نامحدود است و شما می توانید با یک طرح مناسب صاحب یک کارت ویزیت منحصر به فرد باشید. اندازه این کارت بعد از برش و مرحله قالب 8.5 در 5.5 سانتی متر خواهد بود.

پی وی سی 760 متالیک

احتمالا کارت های گارانتی طلایی دیده باشید که زمینه ای با رنگ طلایی اکلیلی داشته (دقت کنید با طلاکوب تفاوت دارد) و نظر شما را جلب کرده است؛ گولدن کارت ها همیشه زیبایی و کاربرد فراوانی در کسب و کارها به خود اختصاص می دهند. این کارت ها به دلیل چاپ رنگ طلایی که جزو رنگ های خاص و با ارزش در صنعت چاپ هستند از زیبایی خاصی برخوردار می باشند و برای موارد گوناگون از جمله کارت های گارانتی، کارت های هدیه و بسیاری کسب و کارهای خاص دیگر کاربرد دارد. اگر به دنبال کارتی هستید که جزو کارت های لوکس موجود در بازار برندینگ و کسب و کار باشد به شما پیشنهاد میکنیم از این جنس غافل نشوید. طلا کارت لمینت براق بر روی کاغذ 300 گرم گلاسه چاپ شده و بعد از روکش لمینت براق که سبب درخشندگی بیشتر چاپ طلایی می گردد در مرحله ی برش و قالب، دورگرد خواهد شد. همچنین این کارت دارای استحکام بیشتری نسبت به جنس های سلفونی یا کتان بوده و در دسته ی کارت های لمینت قرار می گیرد. اندازه ی این کارت بعد از برش و لب گرد شدن 8.5 در 5.5 سانتی متر می باشد.

آهنربایی

من میرم بیرون و زود برمیگردم ؛ راستی صبحانت هم روی میز آماده است؛ از این دست نوشته ها روی یخچال خانه ها زیاد دیده می شد که مادر خانواده روی کاغذ یادداشت می کرد و می چسباند روی درب یخچال! کارت آهنربایی همانطور که از اسمش پیداست قابلیت چسباندن به هر شیء فلزی را دارد و شما می توانید طرح خود را بر روی جنس مگنت که مانند پلاستیک ضخیم است و فقط یک طرف آن امکان چاپ دارد با هر قالب و شکلی که مایل هستید سفارش دهید تا آماده گردد؛ کارت آهنربایی ظاهری تقریبا براق دارد تا بتوان به راحتی روی آن یادداشت کرد؛ البته صرفا جهت این کار مورد استفاده قرار نمیگیرد و شما می توانید از این جنس با ایده ای خاص و جدید بهره ببرید؛

لیبل سلفون براق

بر روی کاغذ چسبدار چاپ شده و با توجه به نیاز و هدفی که دارید می توانید این کارت را بر روی هر سطحی که مایل هستید بچسبانید. همچنین روکش سلفونی این کارت سبب محافظت بیشتر از طرح شما خواهد شد. اندازه این کارت بعد از برش 8.5 در 4.8 سانتی متر می باشد.

بعضی از دوستان گفتند در مورد مراحل چاپ اطلاعات كمی دارند وخواستند از اول به صحبت در باره این مقوله بپردازیم خوب از اول شروع می كنم.

اصولاً در حین سفارش كار از سوی مشتری نوع كار وچاپ آن مشخص می شود مثلا اگر مشتری ساك نایلونی تبلیغاتی بخواد واضحه كه كار چاپ سیلك باید باشد اما اگر ساك كاغذی بخواد هم میتونه چاپ افست باشه هم چاپ سیلك .

پس قبل از طراحی باید مشخص كنید طرح می خواد به چه شكلی چاپ بشه. تا بر اساس نوع چاپ طراحی روانجام بدید .

انواع چاپ :

1)چاپ سیلك
2)چاپ افست
3)چاپ ملخی
4)چاپ لترپرس

*چـــــــاپ سیــــــلــــــك *

چاپ سیلك توسط یه وسیله كوچیك انجام می گیره  كه توی خونه هم می شه باهاش

كار كرد این وسیله، كوچیك وقابل حمل هستش و یك چهار چوب داره كه بسته به ابعاد كار

متغیره .این دستگاه یه وسیله مكانیكی میباشد كه یكی از اجزای اون توری نام دارد رنگ از روی

این توری ها بر روی كار قرار می گیرد.

همونطور كه قبلاً گفتم نوع چاپ برای طراحی خیلی مهمه طرحی كه قراره سیلك كار بشه باید

دارای  نقاط درشت باشه، طرح باید واضح

باشه و محدوده رنگها (اگر می خواد بیشتر از یك رنگ كار كنید ) مشخص و ترجیحاً كمی  فاصله دار

باشند. این برای آن است كه رنگها در هم ادغام نشود.

این تصویر  برای چاپ سیلك بر روی نایلون آماده شده است .

مراحل چاپ سیلك به صورت زیر می باشد :

1) طراحی طرح ، با توجه به اصول گفته شده .

2) از روی طرح پرینت سیاه وسفید در ابعاد لازم برای چاپ گرفته می شود مثلا برای چاپ روی

نایلون كادر وسط نایلون رادر نظر گرفته وطرح را با آن ابعاد پرینت می گیریم .

3) كاغذ پرینت شده را به روغن پارافین آغشته كرده تا كاملا شفاف شود .

4) روی توری دستگاه سیلك داروی مخصوص كار سیلك را زده وصبر می كنیم تاخشك شود .

5) طرح روغن زده شده را به توری پرس می كنیم .

6) میز نور را روشن كرده تا به طرح نور تابانده شده وطرح بروی توری منعكس شود مدتی صبر

می كنیم این زمان به نوع داروی مصرفی سیلك بستگی دارد .

7) بعد از انعكاس طرح بر روی توری آن را با آب شستشو داده  ومی گذاریم خشك شود .

مراحل انجام شده را به اصطلاح  تهیه شابلون یا كلیشه می گویند .

9) شابلون را به دستگاه سیلك بسته كار را (كاغذ ،نایلون و…) در زیر دستگاه بدقت قرار می دهیم.

10)رنگ را روی توری ریخته و با كاردك مخصوص آن را بر روی توری می كشیم .

11) بعد از اتمام رنگ ریزی كار را از زیر دستگاه براشته پهن می كنیم تا خشك شود. برای كار

نایلون عمدتا از طناب جهت خشك  كردن استفاده می كنند. در بعضی موارد نیز از مواد خشك كن

در رنگ برای سریعتر خشك شدن كار كمك می گیرند.

12) برای هر تعداد رنگ یك توری (شابلون ) تهیه می شود.

13)از كلیشه ها یا همان شابلون ها می توان در نوبت های دیگر  چاپ سیلك استفاده كرد .

14)از چاپ سیلك بیشتر برای چاپ روی انواع نایلون ، پلاستیك های دسته دار ،كرافت (ساكهای

كاغذی ) ظروف یك بار مصرف ،تی شرت های تبلیغاتی و…استفاده می كنند.

البته این عمل را می توان با دستگاه های كه مخصوص اینگونه چاپ ها هستند نیز انجام داد كه

به آن چاپ تامپو می گویند .این چاپ به مراتب كیفیت بهتری نسبت به چاپ سیلك دارد .

با این دستگاه میتوان چاپ چهار رنگ را روی نایلون  انجام داد. در این نوع چاپ رنگ به راحتی از

پلاستیك جدا نمی شود اما اگر در چاپ سیلك از مواد خوبی استفاده نكنند رنگ به راحتی از

پلاستیك كنده می شود. كشور تركیه چاپ بسیار زیبای بر روی پلاستیك انجام می دهد تا جایی

كه من اطلاع دارم  سوپر ماركتهای معتبر ،شركتهای تولیدی بزرگ كه به ساكهای تبلیغاتی

(كرافت ) ونایلونهای دسته دار در تیراژ بالا نیاز دارند به خاطر كیفیت بالای كار به تركیه سفارش می دهند. (متاسفانه )

تصویر زیر یك نمونه های از كرافت می با شد.

*چــــــــــــاپ افـــــــــســــــــــت *

چاپ افست توسط دستگاهای اتوماتیكی انجام می شود . این دستگاهها بزرگ بوده وعمدتا

قیمتهای بسیار بالای دارند .هر چند هر روزه دستگاهای مدرن تر با كیفیت چاپ بهتری به بازار

عرضه می شود .توسط این دستگاها میتوان كار را با هر تعداد رنگ چاپ كرد . امروزه ماشین

های چاپ 9رنگ  نیز در بازار وجود دارد.كه كارهای هنری را با كیفیت بسیار بالای

چاپ می كند .

شكل زیر ماشین چاپ 9 رنگ را نمایش می دهد .

برای چاپ افست باید مراحل زیر را انجام بدهید :

1)طراحی طرح مورد نظر (در این جا فرض را بر این می گیریم كه كار چهار رنگ می خواهد چاپ

شود)وقتی می گوییم چاپ چهار رنگ منظور این نیست كه فقط در طرح چهار رنگ وجود

دارد .بلكه رنگهای موجود در طرح تركیبی از همان چهار رنگ اصلی ( Cyan , Magenta , Yellow ,

blacK )  هستند . پس می توانید تعداد رنگهای تركیبی زیادی در طرح داشته باشید مثل صورتی،

بنفش ، قهوه ای ،و… بعد از انتخاب گزینه CMYK برای فایل ایجاد شده  میتوان از پالت Channels

تعداد كانالهای رنگ را مشاهده كرد .

همین جا یه نكته ای رو كه خودم تجربه كردم بهتون بگم انتخاب رنگ درچاپ خوب طرح خیلی

مهمه  سعی كنید از رنگهای كدر برای زمینه كاری كه توش ریزه كاری دارید مثل متن  استفاده

نكنید . اگر مجبور به انتخاب یه همچین رنگی بودید از فونتهای خواناتر استفاده كنید .

یه نكته دیگه اینكه از اطراف كادر  همیشه چند میلی متر به داخل فاصله بزارید تا موقع برش

قسمتی از متن یا طرح حذف نشه .

2) خوب حالا فرض می كنیم طرح آماده شده فایل JPG یا TIF  اونو می سازیم . البته  طرح رو نیز

با فرمت اختصاصی  نرم افزار ذخیره كنید .

3)برای چاپ كار طراحی شده باید فرم چاپی ایجاد  كنیم .یعنی یك طرح به تنهای چاپ نمیشه

بلكه همراه طرحهای دیگه در یك فرم چیده شده و برای چاپ آماده می شه .در اینجا نوع كار هم

خیلی مهمه برای چاپ یه ست اداری سربرگ، فاكتور ،كاغذ یاداشت ،پاكت نامه و…در یك فرم

چیده میشوند چرا كه باید بر روی كاغذ چاپ شوند .اما فرم مربوط به كارت ویزیت ، بروشور

،فولدرو… بر روی كاغذ مقوا گلاسه چاپ میشوند .وبرای جعبه كالاها عمدتا از مقوای پشت

طوسی استفاده می شود كه ضخامت بیشتری دارد .

شكل زیر ست اداری كاغذی را نمایش می دهد.

در شكل زیر جعبه ها روی كاغذ مقوا چاپ شده اند.

4) ابعاد فرم های چاپی متفاوت هست وبه تعدادو ابعاد  كارهای طراحی شده شما بستگی مثلا :
35*50 – 25*35  -44*60  – 50*70   ابعاد های متداول فرم های چاپی هستند .

نكته :گاهی وقتا یك كار خودش یه فرم میشه مثل پوستر یا جلد كتاب ومجله .

شكل زیر نمونه یك پوستر چاپ شده با كاغذ گلاسه میباشد.

5) یك فایل با ابعاد های گفته شده در بالا ایجادمی كنیم .كارهای طراحی شده راكه با فرمت TIF

ذخیره كردیم  به درون آن منتقل می كنیم(فرمت TIF از كیفیت بیشتری برخورداراست تا JPG )

كارها را كنار هم می چینیم دراین هنگام باید دقت داشته باشید برای خط برش بین كارها فاصله

بگذارید . (تقریبا 3 میلی متر) از قسمت بالای كار نیز 1.5 تا 2 سانتی متر فاصله بگذارید كه در

اصطلاح به آن لب پنچه گفته می شود . سعی كنید فرم را با كار پر كنید وجای خالی روی آن

باقی نگذارید (برای استفاده بهینه از هزینه انجام شده .)

نكته : نرم افزار Corel DRAW امكانات ویژهای برای چیدن فرم دارد .

6) فرم چاپی را با فرمت TIF ذخیره كرده و این فایل را روی CD كپی كنید .

7) حالا باید از روی فرم چاپی فیلم تهیه كنید . به مكانهای كه این خدمات را عرضه می كنند

لیتوگرافی گفته می شود .در لیتوگرافی از روی فرم شما توسط دستگاه Image setter فیلم

تهیه می شود برای هر كانال رنگ یك فیلم برای یك فرم چهار رنگ چهار عدد فیلم به ابعاد فرم

چاپی تهیه می شود .در فتوشاپ از طریق پالت channela می توانید تعداد كانالهای رنگ را ببینید.

نكته :قیمت تهیه فیلم سانتی محاسبه می شود (قیمت روز رو ندارم)

بعد از تهیه فیلم نوبت به تهیه زینك است .زینك ها ورق های نازكی از آلیاژهای ساخته شده

با آلومینیوم و روی هستند كه فیلم بر روی آنها معكس می شود این عمل توسط دستگاهی كه

به اصطلاح به آن دستگاه كپی زینك می گویند انجام می گردد .فیلمها در دستگاه قرار داده

شده وتوسط دستگاه به شدت نور به آن تابانده می شود . بدین ترتیب محتویات فیلم بر روی

ورقه های زینك منعكس یا كپی می شود. در این مرحله نیز برای هر رنگ یك زینك گرفته خواهد

شد . (برای كار چهار رنگ چهار زینك ).

نكته :امروزه با پیشرفت صنعت چاپ دستگاههای به بازار آمده كه مرحله تهیه فیلم را حذف می

كند ومستقیما از روی CD فرم چاپی زینك تهیه می نماید .در این روش كار از كیفیت بیشتری

برخورداربوده وقیمت كار نیز كمی بیشتر میشود به این دستگاه، Plate setter  گفته می شود .

شكل زیر دستگاه Plate setter  را نشان می دهد .

9) زینك به چاپخانه منتقل میشود و توسط ماشین چی (شخصی كه با دستگاهای چاپ

كارمیكند)زینك را به ماشین چاپ می بندد.ماشینهای چاپ چهار رنگ داری چهار مخزن رنگ

هستند  كه هر زینك از یك رنگ تغزیه میكند . در دستگاه چاپ علاوه بر زینك ها كاغذ های سفید

نیز قرار دارند . ماشین برای چاپ فرم، چهار بار رنگ را روی آن منتقل می كند تا كار چهار رنگ

چاپ شود .این كاغذها به تعداد مورد نظر شما چاپ میشوند عمدتا 1000برگ به بالا چون چاپخانه

ها برای هر نوبت چاپ پول 5000 برگ را در یافت می كنند .

10) اگر  فرم چاپ شده كاغذی باشد به مرحله برش فرستاده می شود .

11) اگر كار مقوای گلاسه با شد یك تا دومرحله دیگر را باید طی كند .

12)اگر در فرم طرحی با كادر خاص داشته باشیم مثلا كادر منحنی  یا شكسته برای جعبه یا هر

چیز دیگر .در این مرحله یك برگ از فرم چاپ شده را به قالب گیری برده واز روی آن قالب تهیه می كنند .

نكته :قالبها یك تخته نئوپان به ابعاد فرم چاپی هستند كه در محل خطوط خاص موجود در فرم

تیغهای عمودی  بر روی تخته نصب شده است .

13) بقیه فرمهای برای روكش زدن آماده می شوند .اگر دقت كرده با شید روی جلد كتابها یا

سطح كارتهای ویزیت روكشی براق وجود دارد .این عمل نیز توسط دستگاهای مخصوص در

چاپخانه  انجام می شود .(به این مرحله روكش زنی گفته می شود).

نكته :روكش ها انواع مختلف دارند كه چند تا از آنها را نام می برم .UV،UR،سلفون، ورنی سرد ،ورنی داغ و برخی رزین ها (مواد شیمیایی خاص ) كه وقتی روی ناحیه ای خاص از یك فرم توسط زینك مالیده می شوند باعث باد كردن و متلاشی شدن الیاف كاغذ در آن ناحیه می شوند كه جلوه ای مانند كركی شدن در آن ناحیه ایجاد می‌كند ( احتمالا پوستر هایی رو دیدین كه تصویر یك جوجه در آن است وبدن جوجه كاملا برجسه و كركی شده ! ) …..

14)بعد از ساخت قالب فرمهای چاپی كه حالا روكش زده شده وسرد شده اند روی قالب قرار داده شده و با فشاری تعین شده پرس می شوند تا خطوط خاص برش زده شوند وطرحها از فرم چاپی جدا شوند.به دستگاهی كه این عمل را انجام می دهد دستگاه لتر پرس گویند.

شكل زیر دستگاه letterpress را نشان می دهد .

شكل زیرجعبه های را نشان میدهد كه بعد از چاپ باید از فرم چاپی آنها قالب تهیه شود.

15) اگر فرم چاپی شما داری خطوط خاص نباشند مثلا یه فرم كارت ویزیت

مستطیل شكل نیازی به قالب گیری ندارند ودر چاپخانه توسط دستگاهی به نام

گیوتین برش داده می شوند .

یك نمونه گیوتین دجیتالی

یك نمونه گیوتین قدیمی

نكته: وقتی می گویند از اطراف كادر طرح كمی به داخل كادر فاصله بگذارید برای آن است

كه در اغلب چاپخانه ها عمل گیوتین زدن را كمی بی دقت انجام می دهند بنابراین

ممكن است كناره های طرح زده شود .

16)اگر در فرم چاپی شما طرحی مانند پاكت نامه یا جعبه باشد برای چسباندن آن به مرحله پاكت چسبانی برده می شود .

17)مرحله آخر كارها تفكیك ، بسته بندی  وآماده تحویل می شوند .

*چـــــــــــــاپ مــــــــــــلــــــــخــــــــــی *

چاپ ملخی كه می توان گفت جزء چاپ های سنتی به حساب می آیند فقط می تواند یك رنگ را

بر روی كاغذ یا مقوا چاپ كند .در قدیم برای چاپ روی جعبه های شیرینی از این روش استفاده

می كردند (یادتون هست!در ب جعبه سفید بود واسم،آدرس  قنادی روی اون با یك رنگ مشكی

یا آبی یا قرمز نوشته شده بود  ) .

دستگاه چاپی ملخی مثل ماشین تحریر های قدیمی عمل می كنند .حروف سربی روی پایه

های قرار دارد ،حروف به جوهر آغشته شده و برروی كاغذ می خورند.

اگر بخواهند طرحی را چاپ ملخی بزنند باید از طرح كلیشه سربی بسازند .

دستگاه چاپ ملخی مدرن نیست وكیفیت پاینی نسبت به چاپ افست دارد .این دستگاه در حین

كار صدای بسیار جالبی دارد ( آقای صالحی این صدا رو بسیار زیبا اجرا می كنه!)

شكل زیر یك دستگاه چاپ ملخی را نشان می دهد .
مقاله بالا در مورد انواع کارت ویزیت و انواع چاپ کارت ویزیت می باشد.